Patříte k lidem, kteří si myslí, že bydlení v mobilních domech je vhodné pouze v zemích s teplým podnebím, jako je třeba Kalifornie? Pak vás nejspíš překvapí, že v mobilním domě je možné bydlet i u nás v České republice, a to dokonce v zimě. Ale vezměme to po pořádku a něco si o mobilních domech řekněme.
Co jsou to vlastně mobilní domy
Mobilní domy, tzv. mobilheimy, ve své podstatě představují řešení pro ty, kteří mají pozemek, na kterém chtějí umístit obydlí, ať už na přechodné nebo trvalé bydlení, ale nechtějí se pouštět do výstavby chaty nebo malého domku. V takovém případě je mobilní dům ideálním způsobem, jak začít bydlet hned a s minimální investicí.
Typy mobilních domů
Protože každý zájemce o mobilní dům má jiné požadavky, existují rovnou tři typy mobilheimů, které se liší obyvatelností v různých teplotních podmínkách.
Sezónní mobilní domy
Tento typ mobilního domu je vhodný pro bydlení v teplých letních měsících, protože nemá žádné zateplení a izolační vlastnosti. V zimě by byl neobyvatelný. Sezónní mobilní dům zaujme zákazníky, kteří mají například pozemek někde u řeky nebo rybníka a touží tam trávit celé léto. Pro ty bude sezónní mobilní dům jasnou volbou.
Celoroční / zateplené mobilní domy
Zateplený mobilheim je oproti sezónnímu lépe izolován, stále však nesplňuje podmínky celoročního bydlení v našich klimatických podmínkách. Tato varianta mobilního domu je původně vyráběna a dodávána do zemí, kde je podnebí mírnější. Pro naši českou zimu by bylo zateplení nedostačující. Naproti tomu v létě se interiér domu vlivem slabé izolace příliš zahřívá a bydlení tak není příjemné.
Celoroční / zateplené mobilní domy pro ČR
Dostáváme se k typu mobilních domů, které jsou vhodné k trvalému bydlení v našem podnebí. Tyto mobilní domy byly vyrobeny přímo v České republice nebo jsou upraveny z původních dvou typů mobilních domů. Díky dodatečnému zateplení jsou obyvatelné opravdu po celý rok, jak v zimních mrazech, tak v letních vedrech.
Proč a jak musí být mobilní domy k trvalému bydlení zateplené
Jak už jsme si nastínili, zateplení je u mobilních domů velmi důležité. V případě mobilheimu k trvalému bydlení hraje klíčovou roli, a proto nelze v žádném případě podceňovat. Tak jako jinde, i zde se můžeme setkat s tím, že je zateplení mobilního domu provedeno více či méně kvalitně.
K celoročnímu bydlení je potřeba, aby byl mobilní dům zateplen celý. Zateplení obvodových zdí bez střechy a podlahy je nedostačující. Důležité je i to, čím byl mobilheim obložen, jak silný izolační materiál byl použit a zda je obložení dokonalé, aby nevznikaly tepelné mosty.
Mobilní domy k trvalému bydlení se zateplují pomocí dřevěné konstrukce kolem domu, která se následně vyplní izolačním materiálem. Kvalitní zateplení provádějí odborné firmy, které mají v tomto oboru dostatek zkušeností a záleží jim na spokojenosti zákazníka. Při hledání takové firmy se zaměřte zejména na dobré reference. Velmi dobře zhotovené zateplení můžete najít i u původně sezónních domků, které jejich majitelé zateplili pro možnost trvalého bydlení. Koupit takto zateplený mobilní dům bývá sázkou na jistotu, protože původní majitelé většinou odvádějí precizní práci a na zateplení si dávají záležet.
Na co si dát pozor při koupi celoročního zatepleného mobilního domu
Pokud jste zvážili všechna pro a proti a jste pevně rozhodnuti pro koupi mobilního domu k trvalému bydlení, je dobré se neunáhlit a dát si před jeho výběrem pozor na několik aspektů. Zde se opět vracíme k zateplení.
- Měli byste se ujistit, že zateplení je provedeno opravdu dokonale a na všech částech domu.
- Je také dobré zjistit, kdo zateplení provedl.
- Dále prověřit i jaký a kolik materiálu bylo k zateplení použito a čím je mobilní dům obložen.
- Další věcí, kterou se nevyplácí opomenout, jsou okna. Pro celoroční bydlení hledejte takový mobilní dům, který má kvalitní plastová okna, stejná, jako se montují do klasických domů nebo bytů. Plastová okna v zimě izolují a v létě nepropouští teplo.
Jaké jsou ceny zateplených mobilních domů
Cena se jistě odvíjí od parametrů a velikosti domu.
- Průměrná částka za celoroční dům se pohybuje okolo 350 000 korun.
- Další možností je zakoupit sezónní mobilní domek za přibližně 150 000 korun a provést zateplení a výměnu oken, což může být výdaj pohybující se okolo 100 000 Kč.
Obě cesty jsou možné a volba závisí jen na možnostech a schopnostech zákazníka.
Zhodnocení mobilheimů pro následný prodej
Online poradna pro vás
Pokud zvažujete pořízení mobilního domku k trvalému bydlení nebo máte zájem výhodně prodat váš sezónní domek a potřebujete poradit, neváhejte se obrátit právě na nás. Využijte našich zkušeností a zaručených informací, které jinde nezískáte.